Wstęp

Zmiany trądzikowe są częstym problemem naszych klientów. Niestety etiopatologia powstawanie zmian zapalnych jest bardzo szeroka. Właściwa pielęgnacja skóry, zabiegi kosmetologiczne a także wprowadzenie odpowiedniej diety, która jest dobrana indywidualnie do wyników badań oraz predyspozycji danej osoby ma ogromny wpływ na zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie problemu trądziku.

 

Czy zmiana diety może zapobiec zmianom skórnym?

Pisząc o diecie, niestety nie istnieje idealny sposób na pozbycie się zmian skórnych. Istnieją pewne doniesienia mówiące o negatywnym wpływie niektórych produktów żywnościowych. Nie mamy pewności, jakie elementy żywienia wpływają tak niekorzystnie na stan skóry, natomiast podkreśla się przede wszystkim niekorzystny wpływ węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Zwiększają one gwałtownie stężenie glukozy, a w konsekwencji powodują wyrzut insuliny. Może być to początek szeregu zmian hormonalnych, które pobudzają funkcję wydzielniczą gruczołów łojowych i nasilają rogowacenie ich ujść. To z kolei utrudnia usuwanie zawartości gruczołu łojowego na powierzchnię skóry, a w konsekwencji do powstawania idealnego środowiska do rozwoju bakterii i stanu zapalnego.

 

Produkty, których powinniśmy unikać

Istnieją pojedyncze prace naukowe wskazujące niekorzystny wpływ mleka oraz produktów mlecznych. Powodem jest znowu nadmierny wyrzutu insuliny. Ponadto mleko jest źródłem substancji o budowie steroidowej, będących prekursorami hormonów androgennych, wpływających między innymi na wydzielanie łoju przez gruczoły.
Kolejną kwestią jest spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pospolita dieta, dostarcza nadmiernej ilości wysoko przetworzonych produktów węglowodanowych, a także nadmiaru kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6. Nadmierne spożycie kwasów tłuszczowych z tej rodziny zwiększa wytwarzanie mediatorów pro zapalnych, co zostało powiązane z nadmierną pracą gruczołów łojowych oraz rozwojem trądziku. Oczywiście nie należy rezygnować ze spożycia kwasów omega-6, ale ich spożycie powinno być zrównoważone przyjmowaniem pokarmów bogatych w kwasy omega-3. Silne działanie przeciwzapalne kwasów omega-3 w odpowiednich proporcjach, równoważy niekorzystne działanie kwasów omega-6, które przyjmowane są w nadmiernej ilości. W związku z tym w codziennym jadłospisie powinny się znaleźć oleje roślinne (przykładowo oleje: lniany, z oliwek, z ogórecznika, z rokitnika itp.) oraz migdały i orzechy, a dodatkowo dwa razy w tygodniu ryba (w tym jedna porcja tłustej niehodowlanej ryby morskiej np. tuńczyk, makrela, śledź, szprotka).

 

Co może nam pomóc w walce z trądzikiem?

U osób z trądzikiem zaobserwowano i opisano w publikacjach naukowych mniejsze stężenie cynku, karotenoidów i witaminy E niż u z osób bez zmian trądzikowych. Sugeruje się więc, zwiększenie produktów bogatych w te składniki.
Najważniejszą cechą karotenoidów jest działanie antyoksydacyjne wobec reaktywnych form tlenu i wolnych rodników. Dzięki tej właściwości karotenoidy chronią organizm przed niekorzystnym działaniem oksydantów, których nadmiar w organizmie wiąże się z występowaniem wielu chorób przewlekłych a także starzeniem się naszego organizmu i skóry.
Witamina E spowalnia procesy starzenia się skóry i wspomaga gojenie ran. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, które jest istotne przy obecności zmianach trądzikowych.
Cynk wpływa korzystnie na metabolizm kolagenu i ułatwia regenerację skóry. Uczestniczy w wytwarzaniu substancji regulujących funkcje wydzielnicze skóry, odpowiedzialne między innymi. za ilość wytwarzanego sebum.

O czym warto pamiętać?

Należy podkreślić, iż powyższe informacje, nie zostały w pełni potwierdzone wynikami interwencyjnych badań klinicznych. Odpowiednia dieta, choć nie wyeliminuje całkowicie problemu, z pewnością będzie pomocna razem z pracą kosmetologa. Etiopatologia trądziku jest bardzo szeroka jednak, najważniejsze to trafić do osoby, która pomoże wyeliminować przyczynę i dostosuje zarówno pielęgnacje jak i prawidłową dietę.
Podkreślamy więc jak ważna jest współpraca między lekarzem dermatologiem, kosmetologiem oraz dietetykiem klinicznym w odpowiednim kierowaniu naszych klientów.