Przykładowy jadłospis na dwa dni 🙂

I. Zalecenia Ogólne

Jest to przykładowy jadłospis, który składa się z kilku części. Pierwszą częścią są indywidualnie opracowane zalecenia dla konkretnej osoby. Można tam znaleźć m.in:

1. Ogólne zalecenia przed przystąpieniem do diety.

2. Wdrożenie nawyków, które są konieczne do stosowania diety.

3. Nawodnienie organizmu, a w tym zalecana ilość płynów oraz źródła.

4. Zdrowe źródła makroskładników: białka, tłuszczy, węglowodanów.

5. Podstawowe zasady obróbki termicznej (często spotykacie się z tym po raz pierwszy). Np. Kasze, ryż, płatki owsiane moczymy przed ugotowaniem (najlepiej 7 godzin), najlepiej zalać je na noc zimną wodą, następnie odlać i ugotować w świeżej wodzie. Dlaczego? W celu usunięcia nadmiaru kwasu fitynowego, który utrudnia wchłanianie substancji odżywczych.

6. Ograniczenia w diecie, na co trzeba zwracać uwagę.

7. Zamienniki cukru w diecie.

Wszystkie zalecenia są podstawą, która jest fundamentem wyrobienia zdrowych nawyków żywieniowych. Każda osoba dostaje takie zalecenia pod swoje indywidualne zapotrzebowania. Po zakończonej współpracy właśnie te zasady zostają z Wami na zawsze:)

II. Grafika jadłospisu

Kolejnym elementem jest grafika siedmiodniowa (tutaj przykładowe dwa dni).

Można ją wydrukować i przykleić np na lodówce. Jeśli nie macie potrzeby drukować diety jest ona dostępna w aplikacji przez platformę kcalmar, po zarejestrowaniu jako moi podopieczni.

Kolejną opcją jest ściągnięcie pliku w pdfie, który dostajecie ode mnie na maila. Niektórzy z Was lubią mieć wydrukowaną dietę, inni korzystają z mobilnych aplikacji. Macie tutaj opcję do wyboru:)

Grafika nie tylko przykuwa uwagę wisząc na lodówce, ale też pozwala oswoić się z dietą, wyrobić nawyk i usystematyzować nasze przygotowywanie posiłków.

III. Maksymalnie godzina dziennie w kuchni? Tak to możliwe.

 

Poniżej znajduje się pierwszy dzień diety. Czasem wrzucam motywujące cytaty. Na mnie one zawsze działają, mam wrażenie że Wam też pomagają wytrwać w założeniach zmiany nawyków żywieniowych.

Każdy posiłek jest oddzielnie rozpisany produkty z których się składa w miarach domowych oraz w gramaturze. Obok widnieje przepis jak dokładnie go przyrządzić. Każdy posiłek jest podsumowany, ile ma białek, tłuszczy, węglowodanów i kalorii.

Polecam zakupić wagę kuchenną z tarownikiem i korzystać w ten sposób z przepisów, by każdy produkt był ważony przed obróbką termiczną. Program podaje gramatury produktów na surowo czyli przed ugotowaniem, podsmażeniem czy też duszeniem.

Jak widzicie czas na przygotowanie posiłków oscyluje między 5-30 minut. Godzinka dziennie to maksymalny czas jaki należy poświecić na przygotowanie posiłków. Dieta ma być przede wszystkim dostosowana do trybu życia, możliwości finansowych, stanu zdrowia oraz osiągalna. Dobra dieta to taka, którą jesteście w stanie wdrożyć w życie:)

IV. Dieta dostosowana do preferencji, funduszy, stylu życia, stanu zdrowia

 

Zauważcie że posiłki są naprawdę proste. Dieta ponadto jest zbilansowana pod katem mikroelementów jak i makroskładników.

Zapotrzebowanie na białko, tłuszcze, czy węglowodany jest przeze mnie indywidualnie dobieranie pod Wasz przypadek.

Mikroelementy, bez których ani rusz jak.in m żelazo u kobie, czy wapń w diecie oraz stosunek omega 3 do omega 6 są zawsze zbilansowane.

Zawsze dążę do zrealizowania Waszych celów przez przygotowanie jak najlepiej zbilansowanej i dostosowanej pod preferencje diety. Pamiętajcie że sporządzam ją po wnikliwej analizie wywiadu żywieniowego, badań krwi oraz analizy składu masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej analizatorem In Body 120 na którym pracuję.

Czy jest coś ważniejszego od zdrowia?

Jeśli masz problemy zdrowotne gdzie dieta jest podstawą lub elementem wspierającym, nie masz się nad czym zastanawiać. Możesz tylko zyskać 🙂

„Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”.